Kontaktujte nás: 0918 476 610

CTP technológia

CTP technológia

V tradičnom ofsetovom tlačiarenskom procese sa tlačová predloha najprv vytlačí na osvitovaný film a až potom na tlačovú dosku. Preto sa táto technológia nazýva aj CTF, Computer to Film, čiže z počítača na film. Doba sa však pohla dopredu a tlač sa už dnes robí inak.

Moderné tlačiarenské zariadenie pracuje s obrazovom predlohou v PDF formáte vytvorenou v programe Adobe Photoshop, Illustrator, Indesign, prípadne inom programe počítačovej typografie, ktorá sa z typografického programu prenáša z počítača rovno na tlačovú dosku (printing plate). A presne to znamená aj skratka CTP, Computer to Plate, čiže z počítača na dosku.

termalna-ctp-platna
Termálna CTP platňa

CTP technológia v modernom ofsetovom tlačiarenskom procese

CTP technológia sa líši podľa konštrukčného typu osvitovej jednotky a zdroja svetla použitého na exponovanie povrchu dosky. Keď hovoríme o osvitovej jednotke, máme na mysli tri typy: osvitová jednotka s vnútorným bubnom, s vonkajším bubnom a krokový posun materiálu (flat bed). Pri osvite tlačovej dosky sa zvyčajne používajú ultrafialové lampy a lejzrové diódy. Dĺžka vlny a energie lejzrových diód závisia od typu použitej dosky.

ctp-ofset

CTP Kategorizácia dosiek

Dosky sa v princípe dajú rozdeliť do troch hlavných kategórií:

  • fotopolymérové CTP dosky,
  • halogenidostrieborné CTP dosky
  • termálne CTP dosky.

Výhody CTP osvitových systémov

CTP systém má oproti tradičnému systému viacero výhod. Pri CTP odpadá prenos filmového obrazu na tlačovú dosku, čím zaniká potreba filmu a vyvolávacích preparátov a zároveň sa zvyšuje ostrosť a detail obrazu. Pri systéme CTP sú vylúčené rôzne škody na kvalite obrazu, ktoré sa, naopak, často vyskytovali pri vyvolávaní filmu (vrátane poškriabania filmu a nerovnakej expozície). Miera presnosti osvitovej jednotky je +/-2 %. Výroba dosiek je rýchlejšia, lacnejšia a stabilnejšia. V porovnaní s tradičnou technológiou poskytuje CTP lepšiu opakovateľnosť záznamu a obraz až po okraj.

ctp-proces-ofsetova-tlac
Pri CTP odpadá prenos filmového obrazu na tlačovú dosku

V CTP technológii je médium zaznamenané (zadržané v konkrétnej pozícii) v doskovej osvitovej jednotke počas osvitu. Nedostatky spôsobené prachom, poškriabaním alebo inými faktormi teda možno vylúčiť.

CTP systém dokáže výrazne navýšiť výstup v doskovej výrobe. Doskové osvitové jednotky pre tlač novín dokážu pracovať s výstupom až do 300 300-milimetrových dosiek za hodinu pri rozlíšení 1270 dpi, zatiaľ čo pri komerčnejšom využití dokáže CTP systém zabezpečiť výstup 60 B1 platní pri rozlíšení 2400 dpi pre vyššie možnosti obrazovky.

Nevýhody CTP dosky

Hlavnou nevýhodou je obmedzenie na digitálny formát. CTP výroba si vyžaduje, aby podklad tlačovín, ako aj vyradenie stránok boli v digitálnej podobe.
Problém nastáva aj pri poškodení dosky – ak sa v nej objaví chyba alebo prasklina a doska už bola exponovaná, je nutné ju nahradiť novou.
Potreboval by som poradiť, kontaktujte ma

Mohlo by vás zaujímať:

  • Nový stroj na skladanie a lepenie krabičiek.Nový stroj na skladanie a lepenie krabičiek. Začiatkom mája sa v Tlačiarňach Bardejov uskutočnila významná inštalácia lepiacej linky Anden 760C pre skladanie a lepenie krabičiek z hladkej lepenky. Spoločnosť Tlačiareň Bardejov […]
  • Festivalový katalógFestivalový katalóg S neziskovou organizáciou Čerstvé Ovocie, ktorá prináša festival Urban Market, pravidelne spolupracujeme na ich printovej časti propagácie. Tlač festivalových brožúr a plagátov je […]
  • Papierové krabičky z hladkej lepenkyPapierové krabičky z hladkej lepenky Menšie papierové krabičky sa vyrábajú z hladkej lepenky – tenkej, silnej a odolnej lepenky s veľkou plošnou hmotnosťou (215 g/m² až 700 g/m²), ktorá pozostáva zvyčajne z 3 – 6 vrstiev […]
  • Štandardizácia vo výrobe obalovŠtandardizácia vo výrobe obalov FEFCO Tak ako v každom priemysle, aj v produkcii kartónových krabíc a obalov je nutná určitá štandardizácia, ktorá sprehľadňuje a zjednocuje výrobný proces. Vo svete výrobcov […]
Rastislav Dvorčák

Rastislav Dvorčák

V rodinnej firme Tlačiareň Bardejov pracujem od roku 2001. Je to svet ofsetovej tlače a výroby obalov. Vonia po papieri a tlačiarenskej farbe. A nie je to len čierna. Rád mam okrem Pantone farieb aj celý farebný gamut CMYK. Voľný čas trávim s rodinou a čítaním kníh (kvalitne vytlačených).

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest - Google Plus

V prípade záujmu o cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať teraz.