Norma FOGRA 51 už aj v našich tlačiarňach

Norma FOGRA 51 už aj v našich tlačiarňach

Tlačiarne Bardejov úspešne zaviedli do praxe jednu z najvyšších certifikácií FOGRA 51, ktorá je zameraná na tlač podľa medzinárodnej normy ISO 12647-2 z roku 2013, ktorá definuje podmienky pre tlač, digitálnu nátlač, náhľad na monitore, spektrálne meranie farieb s presne stanovenou UV zložkou, kompenzačné krivky a cieľové LAB hodnoty pre 5 typov papierov s ohľadom na vplyv rozjasňovacích prostriedkov. Inými slovami, zlepšuje farebnú tlač do dokonalosti. 

S príchodom nových tlačiarenských strojov a nových technológii sme v Tlačiarni Bardejov  opätovne absolvovali certifikáciu FOGRA51. Tlačovou skúškou sme obnovili certifikáciu pre naše najdôležitejšie druhy papierov: lesklý natieraný bezdrevný papierhladkú lepenku GC1 a pribudla nová certifikácia pre hladkú lepenku GC2. 

FOGRA51 je platná pre náš tlačiarenský stroj Koenig & Bauer Rapida 76. Certifikát o zhode je platný pre CTP zariadenie Danippon Screen PlateRite 4300  ako aj Fujifilm Superia ZD – bezprocesné tlačové dosky a tlačové farby Toyo Inks.

 

 

Fogra-certifikat
Norma FOGRA51 – po dvoch rokoch sme pri tlačovej skúške úspešne obnovili certifikáciu FOGRA51.

Čo je vlastne FOGRA?

FOGRA je jedna z najvyšších certifikácií farebných profilov (ICC), ktoré môže tlačiareň požadovať a podmienky na jej získanie sú skutočne nekompromisné.

Nekontroluje sa len kvalita tlačového procesu, ale tiež správnosť používania profilov a referenčných dát v DTP štúdiu vrátane exportu správneho PDF súboru podľa štandardu ISO 15930, automatický nález 14 chýb v dvoch dodaných PDF súboroch, kvalita nátlače a popisy procesov tzv. SOP (Standard Operating Procedure).

Zjednodušenie tlačového procesu a stabilnejšie farebné výsledky

farebne-profili

ICC profil PSO Coated v3 (FOGRA51) vychádza zo štandardu ISO 12647‑2:2013 a pokrýva najviac žiadané tlačové papiere v ofsetovej tlači. ISO 12647-2:2013 približuje predpísané hodnoty materiálom používaným v súčasnosti, súčasným vlastnostiam tlačového procesu a výsledkom ofsetovej tlače.

certifikovane-tlacove-papiere

Revízia normy reaguje na papiere s vyšším obsahom optických rozjasňovacích prostriedkov (OBA), zohľadňuje prirodzenú prenosovú krivku pri príprave tlačových dosiek výhradne technológiou CtP a pokroky
v štandardizácii osvetlenia a v meraní farieb.

porovnavanie-natlacku

To všetko uľahčuje zavedenie štandardizovaného tlačového procesu podľa normy, zvyšuje predvídateľnosť tlače a zlepšuje možnosť vzájomného porovnávania nátlačku s produkčnou tlačou.

Využitie normy FOGRA v našich tlačiarňach

certifikat-fogra-tlaciarenbardejov

Tešíme sa, že aj naše tlačiarne úspešne prešli certifikáciou. Dôkazom vysokej kvality je aj fakt, že certifikát je platný len dva roky a po roku sa tlačová skúška musí zopakovať. Navyše certifikáciou proces nekončí.

produkcna-tlac-fogra

Na zavedenie normy je nutný súhlas klientov a úprava ich pracovného prostredia. U nás môžeme používať FOGRU na tri najdôležitejšie druhy papierov :

  1. natieraný bezdrevný papier (tlač publikácií, letákov, propagačných materiálov)  
  2. hladkú lepenku GC1 (tlač krabičiek na lieky, potraviny, prémiové produkty).
  3. hladkú lepenku GC2. 

norma-fogra-51