Výber papiera na ofsetovú tlač

Výber papiera na ofsetovú tlač

Výber správneho papiera na ofsetovú tlač nie je taký jednoduchý, ako sa zdá. S množstvom druhov papiera, ktoré sú dnes k dispozícii, je zložité vybrať ten správny. 

Poznať druhy papiera, ktoré by ste mali použiť napríklad na tlač letákov, je dôležité, pretože výber ovplyvňuje, ako cieľový zákazník bude vnímať nie len vytlačený obsah, ale aj konkrétny papier.
Ten ovplyvňuje zákazníka zakaždým, keď sa dotkne tlačoviny. Vďaka správnemu výberu papiera sa zákazník dokáže viac sústrediť na obsah.

Cmyk farba na bielom a farebnom papiery
Pri tlači na farebný papier, farby zmenia svoj odtieň, nasýtenie i farebnú hodnotu.

Papier stojí viac ako ktorýkoľvek iný proces pri ofsetovej tlači. Približne 30 % až 60 % z celkového rozpočtu výroby sa vynakladá na papier. Cena papiera sa líši v závislosti od druhu, ktorý použijete na tlač, a správnym výberom papiera môžete dokonca ušetriť veľa peňazí.

Druhy papiera vhodných na tlač

Papierov vhodných na tlač je neskutočné množstvo, líšia sa gramážou, povrchovými úpravami ale aj samotným zložením papiera.

nenatierany-papier

Nenatieraný papier – drevitý vs. bezdrevný

Nenatieraný papier je druh papiera, ktorý nemá žiadnu povrchovú úpravu (všetky natierané (kriedové) papiere pochádzajú z tohto druhu).

Rozlišujeme: drevitýbezdrevný papier.

Základný rozdiel medzi menej kvalitným drevitým a kvalitnejším bezdrevným papierom je v obsahu drevoviny „lignínu“. Lignín je jednou z látok, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu papiera v procese starnutia papiera

Spravidla je to tak, že kvalitnejší „bezdrevný papier“ sa vyrába z celulózy, odstránením maximálneho množstva drevoviny – lignínu – rôznymi varnými procesmi.

Samozrejme, že na kvalitu papiera majú vplyv aj iné látky, či už pridávané do papieroviny v procese výroby papiera alebo dodávané na povrchovú úpravu papiera.

produkcna-tlac-fogra

Keďže tento druh papiera (drevitý aj bezdrevný) je nenatieraný, má porézny a drsný povrch. Nerovný povrch s pórmi robí z nenatieraného papiera výborný absorbér tlačovej farby (je veľmi pijavý), čo pri samotnej tlači spôsobuje problémy.

Existujú dve hlavné kategórie nenatieraného papiera:

  1. Bezdrevný papier
  2. Štruktúrovaný papier

Bezdrevný papier (Ofsetový papier)

tlac-mapa

Bezdrevný papier je typ nenatieraného papiera, ktorý sa vyrába odstránením lignínu. Je známy aj ako ofsetový papier. Proces odstraňovania lignínu z vlákien poskytuje vysokú belosť, nepriehľadnosť a dobrú priechodnosť v tlačovom stroji. Bezdrevný papier sa dodáva bežne v rôznych plošných hmotnostiach (gramážach): 60, 80, 100, 120 a 160 g/m2. 

bezdrevity-ofsetovy-papier

 

Štruktúrovaný papier

Štruktúrovaný papier je ďalšou podkategóriou nenatieraného papiera, ktorý sa dodáva v širokom rozsahu výberu. Vzhľadom na rôzne spôsoby spracovania môže mať štruktúrovaný papier rôzny vzhľad a textúru. Niektoré môžu vyzerať ako koža, zatiaľ čo v skutočnosti je to len papier. Najčastejšie sa tento druh používa na výrobu obalov kníh. Pre svoj jedinečný vzhľad a haptiku sa rôzne druhy štruktúrovaného papiera používajú aj na dekoratívne účely. 

Natieraný papier

Natieraný (kriedový) papier sa vyrába nanesením vrstvy (náteru) obsahujúcej spravidla kaolín alebo uhličitan vápenatý na nenatieraný papier. Tento náter vypĺňa nerovnosti v nenatieranom papieri a poskytuje papieru rovný a hladký povrch.

papier-tlac-leskly

Aplikovaná vrstva počas tlačového procesu znižuje tendenciu papiera absorbovať tlačovú farbu. Farba má tendenciu zostať na papieri a vyzerá lesklejšie. Tlač je farebne výraznejšia a pôsobí ostrejšie ako na nenatieranom papieri.

Natieraný papier sa delí na základe úpravy povrchu a vzhľadu (spôsobom kalandrovania) na:

  1. lesklý
  2. polomatný
  3. matný

Povrchová úprava papiera

Povrch papiera (lesklý, polomatný, matný) ovplyvňuje nielen kvalitu tlače, farebné vnímanie (farebnosť, kontrast), ale významne vplýva aj na vizuálne vnímanie čitateľa … (odraz svetla na lesklom povrchu ruší čítanie textu a sledovanie obrázkov, lesklý povrch zanecháva odtlačky prstov …).

 

Lesklý papier

Lesklý povrch poskytuje papieru vysoký lesk. Vďaka tejto povrchovej vrstve sú vytlačené farby živé, poskytujú široký tónový rozsah s úžasnými farebnými kontrastmi. Tento papier je vhodný pre náročné publikácie. Ponúka žiarivý efekt a fotografie a grafika na ňom vyzerajú vynikajúco.

Polomatný papier

Polomatný povrch dodáva papieru menší lesk v porovnaní s lesklým povrchom. Papier s polomatnou povrchovou úpravou v tlačovom procese poskytuje dobrú reprodukciu farieb, kontrast aj ostrosť výtlačkov. Tento papier je veľmi obľúbený pri komerčnej reklamnej tlači, pretože prináša dostatočne sýte farby a zároveň nie je príliš rušivý kvôli vysokému lesku povrchu.

matny-ofsetovy-papier

Matný papier

Matný povrch eliminuje odlesky svetla. Vďaka matnému povrchu papier vyzerá jemnejší a ľahko si poradí so šmuhami, škvrnami, odtlačkami prstov a prachom. Text na tomto papieri sa číta oveľa ľahšie ako na iných natieraných papieroch.

Matnému papieru však chýba kontrast a obraz nevyzerá tak živo ako na lesklom papieri. Hoci farby nie sú také živé, ako sa objavujú na lesklom papieri, matný papier sa bežne používa na knihy s obrázkami bohatými na farby. Čiastočným dôvodom je, že odlesky papiera nie sú tak vizuálne rušivé ako na lesklom papieri. 

Ekologický papier

Ekologický papier je jedinečný typ papiera, ktorý obsahuje nízku uhlíkovú stopu. Na rozdiel od bežného papiera má malý vplyv na životné prostredie. Ekologický papier má dva druhy. Jeden je papier FSC a druhý recyklovaný papier.

 

FSC certifikovaný papier

certifikat-fscFSC je medzinárodná organizácia, ktorá chráni lesy na celom svete zvyšovaním produkcie dreva. 
FSC certifikovaný papier obsahuje logo. 
Logo zaručuje, že papier je vyrobený z dreva z dobre obhospodarovaného lesa.

 

FSC certifikovaný papier sa ďalej delí do nasledujúcich troch úrovní:

  • 100% papier s certifikátom FSC je vyrobený z dreva, ktoré úplne pochádza z lesov s certifikátom FSC.
  • Recyklovaný papier FSC sa vyrába z opätovne použitého papiera alebo dreva.
  • FSC Mix Paper sa vyrába z FSC certifikovaných alebo kontrolovaných lesov alebo z recyklovaného materiálu. 

Recyklovaný papier

Recyklovaný papier sa vyrába z použitého papiera namiesto dreva. Počas recyklácie papiera sa použitý papier odoberá a spracováva vo veľkých recyklačných závodoch, aby sa z neho odstránili tlačové farby a iné materiály. Recyklovaný papier nie je vyrobený zo 100% použitého papiera, obsahuje aj určité množstvo čerstvej buničiny. Väčšie percento použitého papiera tvorí recyklovaný papier, vďaka čomu je šetrný k životnému prostrediu. 

reyklovany-papier-tlac-TB

Kľúčové vlastnosti papiera

Ak chcete vybrať perfektný papier na tlač letákov alebo iného polygrafického produktu musíte starostlivo sledovať každý aspekt papiera. Nasleduje niekoľko kľúčových vlastností, ktoré by ste mali mať na pamäti pri výbere najvhodnejšieho papiera na tlač vašej knihy. 

gramaz-papier-tlac
Plošná hmotnosť papiera na patrí medzi kľúčové faktory pri tlači

Základná hmotnosť papiera

Plošná hmotnosť je základnou vlastnosťou papiera a vzťahuje sa na hmotnosť na jednotku plochy papiera. Je tiež známa ako gramáž.

Hrúbka

Hrúbka je mierou objemu papiera. Hrúbka papiera tiež ovplyvňuje hrúbku, ako aj hmotnosť knihy. Hrubšie papiere sú zvyčajne ťažké. Hrúbka však nie je vždy kritériom na odhadnutie hmotnosti papiera. Papiere s rovnakou hmotnosťou môžu mať rôznu hrúbku. 

Jedna vec, ktorá stojí za osobitnú pozornosť, pokiaľ ide o hrúbku papiera, je papier s vysokým objemom (volúmenom). Jednoducho povedané, volúmenový papier (High Bulk) je druh papiera rovnakej hmotnosti, ale väčšej hrúbky.

Belosť/Jas

Papier s vyššou belosťou ponúka kontrastnejšiu tlač. Vďaka belosti vyzerajú farby výraznejšie a kontrast tlače je vysoký. Vysoká belosť však pôsobí dráždivo kvôli ostrému farebnému kontrastu. Prináša únavu očí a rozptyľuje čitateľa.

Nepriehľadnosť

Nepriehľadnosť papiera je tendencia papiera blokovať prechod svetla a viditeľnosť tlačeného obrázka na zadnej strane. Je to jedna zo základných vlastností papiera. 

tlac-pribalovych-letakov

Nepriehľadnosť závisí od hrúbky a náteru aplikovaného na papier. Ak má papier príliš nízku nepriehľadnosť, obraz na zadnej strane bude rušiť obraz prednej strany, čo čitateľovi sťaží čítanie obsahu. Preto je papier s vyššou nepriehľadnosťou lepší ako papier, ktorý je priesvitný.

Tipy na záver
Všeobecne platí, že na tlač , ktorá obsahuje množstvo grafiky a fotografií, je najlepšou voľbou lesklý papier. Zatiaľ čo pre knihy, ktoré obsahujú iba text, je nenatieraný papier lepšou voľbou ako akýkoľvek iný papier.

Nenatieraný papier má porézny povrch a tak vo väčšej miere absorbuje tlačovú farbu, čo spôsobuje zväčšenie tlačového bodu a to zapríčiňuje, že tlačené obrázky sú tmavšie.

Kontrola kvality tlače
Kontrola kvality tlače

Preto je dôležité mať na pamäti, že na rôzne typy papiera by sa mali aplikovať rôzne ICC profily a tlač na nenatieraný papier vyžaduje zvýšenú ​​kontrolu tlačovej farby zo strany operátorov tlačových strojov.