Ako potlačiť farebný papier?

Ako potlačiť farebný papier?

Farebný papier, môžete potláčať farebne rôznymi farbami uistite sa však, že papier je vhodný pre technológiu tlače, ktorou zamýšľate realizovať tlač (ofsetová tlač, flexotlač, sieťotlač, toner, atrament …).
Nezáleží na tom, či ide o papier v pastelových farbách alebo kraftový papier, či kartón alebo lepenku typickej hnedej farby.

Zvoľte vhodné farebné kombinácie

Najjednoduchšia voľba pre realizáciu grafického návrhu, alebo inej tlačovej úlohy je tlač na biely papier. Toto riešenie do značnej miery dáva dobrú predstavu o tom, akú farebnú reprodukciu po tlači dostaneme.
Tlač na biely podklad, ale nemusí vždy naplniť inšpiráciu a finálny zámer produktu.

Naopak použitie farebného papiera môže byť dobrou voľbou ako vytvoriť zaujímavý projekt a výsledný produkt.
Potlač farebného papiera, ale prináša aj určité obmedzenia.

varianty farebnej potlače
Základným motívom je logo. Rôzne farebné varianty potlače odlišujú jednotlivé typy produktu.

V prípade, že sa rozhodnete pustiť do neznámych vôd a rozhodnete sa pre tlač vášho projektu použiť farebný papier (vo väčšine prípadov to bude nenatieraný papier), mali by ste predvídať a akceptovať zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výslednú tlač.

Detail kvality ofsetovej tlače
Kvalitu tlače dokumentujú zväčšené detaily tlače. Ostrá ofsetová tlač poskytuje vyniknúť jemným farebným odtieňom a textu.

Hlavne majte na pamäti, že štyri procesné tlačové farby – CMYK – sú transparentné. Z tohto dôvodu farba substrátu (farebný papier) vždy ovplyvní a zmení farebnosť tlačovej farby a tým aj celkový vzhľad farebnej reprodukcie.
Na farebný kontrast a farebnú harmóniu je dôležité dbať viac, ako by bolo potrebné pri bielom papieri. Mali by ste si zvoliť farebnú kombináciu, ktorá pôsobí kontrastne.

Cmyk farba na bielom a farebnom papiery
Pri tlači na farebný papier, farby zmenia svoj odtieň, sýtosť a farebnú hodnotu.

Pri farebnom papieri samozrejme plné farby a odtiene vyzerajú úplne inak. Ak vytlačíte čiernu farbu na farebný papier, stále je to vizuálne v poriadku, pretože farebný kontrast je dostatočný a čiernu farbu väčšinou ľahko rozpoznáte.

Obrázky tlačené napríklad na krémovom papieri, budú vyvolávať teplejší pocit, pretože v substráte papiera prevažuje žltý odtieň, alebo farebné obrázky vytlačené na modrom papieri budú mať menší kontrast a môžu pôsobiť šedivo. Okrem toho, čím je tmavšia farba papiera, tým viac bude mať vplyv na výslednú farebnosť obrazu.

Je možné predvídať a kontrolovať výsledok tlače?

Pri potlači farebných papierov správa farieb a zaužívané štandardy nefungujú. Cieľom použitia farebných papierov je hlavne upútať vizuálne. V tlačovom procese sa nedá dosiahnuť optimálna reprodukcia farieb, preto je potrebné už pri realizácii projektu s tým rátať! Je to určitý kompromis, ktorý je potrebné zvážiť a venovať mu patričnú pozornosť.

Potlac bieleho a farebného výseku

Vypýtajte si potlačenú vzorku materiálu

Ideálne pre vašu predstavivosť je získať od dodávateľa papiera „potlačené“ vzorky farebného papiera.
V prípade, že neuspejete, tak využite možnosť a dohodnite sa s tlačiarňou, aby pridala vzorky vašich farebných papierov na koniec podobnej tlačenej zákazky (tlač na biely nenatieraný papier).

Vzorka potlače na biely a farebný papier

To vám pomôže získať predstavu o tom ako bude vyzerať výsledná farebná tlač, a do akej miery budete musieť upraviť napr. pleťové odtiene, alebo iné farebné odtiene.

Výsledná potlač na krabičke z eko kartónu

Existuje aj iný spôsob, ako plnofarebne potláčať farebný papier?

Povedané veľmi stručne, Áno, ale je to komplikované a bude to vyžadovať úzku komunikáciu s poskytovateľom tlače. Veľa zákazníkov chce tlačiť na tmavé materiály a sú prekvapení, keď to tlačiarne odmietajú.
Dôvod je jednoduchý: s výnimkou sieťotlače sú všetky používané tlačové farby (tonery, atramenty) vo všetkých ostatných tlačových procesoch transparentné, teda priesvitné.

eko-krabicka-potlac

Ak chcete problém vyriešiť, sú dve možnosti: tlač sa realizuje klasickou sieťotlačou alebo pracujete s bielou podtlačou. Obe metódy majú výhody a nevýhody. 

Príspevok vznikol v spolupráci s Františkom Martančíkom.