Hatussa. To nie sú len sviečky. Snúbi sa v nich elegancia v znamení prírody, udržateľnosť, ale aj veľký zmysel pre detail. Katku sme navštívili na mieste, kde to všetko vzniká. Už pri vstupe nás ovanula vôňa, s ktorou sa postupne začal odkrývať príbeh nielen jednej sviečky. Katka Tothová sa sviečkam venuje každý jeden deň. Rozhovor s Katkou je o poctivej výrobe sviečok ale aj spôsobe balenia a prezentácie značky Hatussa.
Už je to 15 rokov, odkedy Katka vyrába voňavé sviečky
„U mňa horí sviečka každý deň.“ Sviečky dotvárajú atmosféru domova, prevoňajú a vyčistia priestor. A pokoj, ktorý s nimi prichádza, je potrebný aj na ich výrobu. „Alfou a omegou pred každou výrobou je stíšenie mysle a celkové naladenie sa.“ Týmto začíname rozhovor s Katkou, v ktorej rukách vznikajú sviečky Hatussa.
Výrobe sviečok sa venuje už viac ako 15 rokov vďaka svojej tete, ktorá ju k nim priviedla a toto remeslo v nej zostalo aj po jej smrti. V tom čase sa Katka učila vyrábať sviečky z parafínu a palmového vosku. A vyskúšala veľa výrobných techník. „Na akúkoľvek sviečku sa dnes pozriem, viem presne, ako bola vyrobená,“ zamyslí sa na chvíľu a vracia sa k nám späť, aby sme pokračovali v rozhovore.
„Na akúkoľvek sviečku sa dnes pozriem, viem presne, ako bola vyrobená.“
Pred tromi rokmi sa rozhodla sviečkam venovať naplno. Opustila svoje istoty v marketingu a obchode a celý svoj čas zasvätila sviečkam. Bez podpory blízkych a aj zákazníkov by to však nešlo. „Práve oni ma dodnes utvrdzujú v tom, že to bolo správne rozhodnutie. Od tohto momentu sa sviečkam venujem každučký jeden deň.“
Sviečky vyrába z kokosového vosku
Katka postupne presedlala od rôznych typov vosku ku kokosovému. Ten sa získava prirodzeným spôsobom. V súčasnosti ide o takmer najekologickejší vosk na svete. Je vyrobený z kokosového oleja taveného pri vysokej teplote, a teda kokosovej drene. Spaľuje sa pomaly, čisto, je žiarivo biely a dobre drží vôňu éterických olejov.
Zmes kokosového vosku, ktorú Katka používa, nebola testovaná na zvieratách, neobsahuje ani neprichádza do styku v ktorejkoľvek fáze výroby so žiadnymi živočíšnymi alebo GMO produktami, navyše pochádza z kontrolovaného prostredia.
„Sójový vosk bol pre mňa nevyhovujúci. Nedrží dobre vôňu prírodných éterických olejov a má svoj ľahký sójový pach. A okrem toho sója je z prevažnej väčšiny 94% geneticky modifikovaná, postrekovaná, hnojená. Včelí vosk je super, ale keďže som sa rozhodla pre vegánsky produkt, neprichádzal do úvahy,“ vysvetľuje Katka, prečo sa rozhodla práve pre ten kokosový.
Od kokosového plynulo prechádzame k palmovému vosku: „Sú ale ľudia, ktorí majú radi jednoduché sviečky, stojacie valce a bez vône. Pre tento typ sviečok mi prišiel najvhodnejší palmový vosk. Problém bol v tom, že väčšina palmového oleja sa bohužiaľ pestuje a zbiera neudržateľným a deštruktívnym spôsobom, čo spôsobuje zmätok v miestnom ekosystéme, spoločenstvách a klíme. Poľnohospodári paliem spaľujú a ťažia starodávne lesy o tisíce akrov denne. Jediná možnosť bola, ak by vosk pochádzal z paliem z kontrolovaného hospodárstva, čo sa mi nakoniec podarilo a sviečky z kolekcie Crystal sú vyrábané z palmového vosku z kontrolovaného hospodárstva s certifikátom RSPO.“
Na výrobu sviečok budete potrebovať viac ako len vosk
Na výrobu sviečok sa pozerá z pohľadu udržateľnosti, ale aj prírodnej čistoty. Sviečky, ktoré vyrába, sú z ekologického kokosového vosku, ale obsahujú čisté éterické oleje, ktoré do sviečok pridáva v pomere zabezpečujúcom aromaterapeutické účinky. Na to ale, aby sviečka vznikla, len vosk nestačí.
Katka preto vypočítava: „Knôt a obal, alebo forma, podľa toho, akú sviečku vyrábam. Pliešky, kliešte na pliešky, hrnce, tavnú pištoľ, dózy na liatie. U mňa v dielni nájdete čokoľvek: špajdle, štipce, úchytky na knôt, odmasťovač, papierové vreckovky, utierky či kopec drobností, ktoré potrebujem mať po ruke v prípade úprav či potreby.“
Najskôr je dôležité pripraviť si knôt, nastrihať ho, dať naň pliešok, uchytiť ho na stred o dno pohára a vycentrovať. Takto pripravené poháre čakajú na svoje zaliatie. Medzitým si roztopí vosk, do ktorého jemne vmieša pripravené éterické oleje pri určitej teplote.
Vosk zalieva do pohárikov a necháva ho stuhnúť pri určitej izbovej teplote. Keď vosk stuhne skráti knôt, vyleští pohár, na ktorý nalepí nálepku. Takto pripravené sviečky nechá odpočinúť 24 hodín, kým ich vloží do pripravených obalov a naposledy ešte pozerá každý detail či je všetko tak, ako má byť.
Vôňa sviečok Hatussa vás môže povzbudiť aj uzemniť
Vraciame sa ale k vôňam. Tie sa šíria miestnosťou počas toho, ako sa s Katkou rozprávame. Zrazu je jasné prepojenie vôní s kolekciami.
Hatussa, to sú kolekcie sviečok, pričom každá sviečka v kolekcii je jedinečná, líši sa vôňou. Vybrať vône, ktoré budú spolu v symbióze nie je len tak: „Esenciálne oleje, ktoré v jednotlivých sviečkach používam, by mali spolu súznieť. Rokmi praxe už viem, ktoré oleje sa k sebe hodia, vždy sa ale snažím prísť s novými zaujímavými kombináciami, v ktorých miešam viacero olejov a následne testujem. Cieľom vône každej sviečky je výsledná aromaterapia, kedy má byť sviečka osviežujúca, uzemňujúca, povzbudivá pre telo či myseľ, hrejivá, ženská, očisťujúca,…“
„Cieľom vône každej sviečky je aromaterapia.“
Z kvetinových vôní Katka uprednostňuje ylang-ylang a z tých korenistých si zamilovala vôňu kardamónu, kadidla, citrusov či peppermintu.
Výroba sviečky z vínovej fľaše
Otvárame esenciálne oleje a privoniavame k nim. Vône sú intenzívne ale jemné zároveň. Zrazu ale počujeme niečo štrngať. Fľaše. O zmysle pre detail nás už Katka presvedčila. Až takýto sme ale nečakali.
Dizajn sviečok, pri ktorom strávila niekoľko mesiacov, dopĺňa pohárik, do ktorého vosk nalieva. Ten je vyrobený upcykláciou vínových fliaš. „V čase, keď som premýšľala nad dizajnom sviečok, ale zároveň aj Hatussy, objavila som výrobcu upcyklovaných pohárikov a hneď v troch variantoch – v čírom, anticko-zelenom a hnedom. Rozhodla som sa podporiť tento zámer a navyše celý produkt dostal takto opäť nový rozmer v súlade so životným prostredím.“
Upcyklácia pre Katku znamená proces transformácie vedľajších produktov, odpadových materiálov, zbytočných alebo nežiaducich produktov na nové materiály alebo produkty, ktoré majú vyššiu kvalitu, umeleckú a environmentálnu hodnotu a ich život sa vďaka tomu predlžuje. „Fascinuje ma transformácia, kedy sa „staré“ výrobky využijú a vznikajú z nich „nové“, ktoré dostanú tak svoju druhú šancu, nehovoriac o ohľade na životné prostredie.“ Aj preto sa rozhodla, že vo svojom portfóliu bude ponúkať nielen sviečky, ale podporí upcycling vínových fliaš čo najviac. Na e-shope Hatussa preto nájdete zavlažovacie kvetináče, vázy, misky, karafy vytvorené z fliaš, ktoré by skončili na smetisku.
Zmysel pre detail pri brandingu a balení
Keď už sú sviečky pripravené, zatuhnuté, vosk naliaty do vínových pohárikov, púšťa sa Katka do balenia, pri ktorom môže naplno uplatniť svoj zmysel pre detail.
„Balenie sviečok je pre mňa obzvlášť dôležité. Keďže sami o sebe sú sviečky Hatussa výnimočné nielen kvalitou, ale aj svojím dizajnom, vo veľkej miere dbám na to, aby boli aj výnimočne zabalené. Inak je to jedna z mojich obľúbených činností, na ktorú sa vždy sústredím. Najväčšou satisfakciou je pre mňa to, keď si moji zákazníci rozbaľujú svoju objednávku ako poklad a vždy tam nájdu darčeky navyše, na ktorých si obzvlášť pri balení dávam záležať.“
Ako pri celom Hatussa koncepte, aj pri balení hľadala niečo, čo by spôsobovalo čo najmenší dopad na prírodu. Chcela dostať prírodné materiály aj do balenia.„ Spomínam si, keď som ešte na začiatku navrhovala dizajn sviečok, musela som napríklad upustiť od priesvitných plastových nálepiek, ktoré by sa mi dizajnovo na pohároch páčili a nájsť alternatívu papierového prírodného materiálu.“
Aj pri balení sa to podarilo a využila výhradne prírodné materiály. Práve vďaka tomuto zásadnému detailu, sa jej portfólio odberateľov rozšírilo aj o prírodné bezobalové obchodíky.
Aj prírodné obaly sú však presne domyslené. Katkiným snom bolo prepojiť exkluzivitu s prírodou, čo sa nakoniec podarilo. Využila na to zlatú farbu ako symbol krásy a hojnosti v podobe zlatej farby či zlatej razby na každom obale.
Zlatá farba je zároveň symbolom Hatussy. Objavuje sa na produktoch aj na baleniach. Logo síce takto pôsobí honosne a dôstojne, ale vďaka Katkinmu bratovi, grafickému dizajnérovi, je zachovaný jednoduchý a čistý dizajn.