Povrchová úprava krabičiek z hladkej lepenky

Povrchová úprava krabičiek z hladkej lepenky

Existuje celý rad metód dosahovania vysokokvalitného vzhľadu obalov. Vhodne zvolená povrchová úprava vdýchne život a eleganciu aj tej najobyčajnejšej krabičke.

Lakovanie

parcialny-UV-lak
Parciálny UV lak sa používa na zvýraznenie určitej oblasti obrazu, loga alebo značky výrobkov.

Ofsetový lak je dnes považovaný takmer za štandard a zároveň ide o najjednoduchšiu povrchovú úpravu. Lak sa nanáša na hárok priamo na farby v ofsetovom tlačovom stroji. Používa sa veľmi často, pretože rýchlo schne a má ochrannú funkciu. Na skladačky je možné použiť lesklý alebo matný efekt, náter má odolnosť proti oderu, proti sklzu ako aj mierne voduodpudzujúci povrch.

Poznáme štyri druhy ofsetových lakov:

  • Matný lak
  • Vysokomatný lak
  • Lesklý lak
  • Vysokolesklý lak

UV lakovanie

UV lakovanie je špeciálnym druhom laku, ktorý sa po nanesení vytvrdí pomocou UV žiarenia. Tento spôsob je drahší a zložitejší ako lakovanie ofsetovým lakom. Je možné aplikovať podstatne väčšie hrúbky nánosu a vytvárať výnimočne vysoký lesk.  UV lak sa môže nanášať celoplošne, ale aj parciálne, ak je potrebné zvýrazniť len časť tlačoviny.

celoplosny-uv-lak

Zaujímavé efekty je možné dosiahnuť aj kombináciou laminácie a UV laku. Používa sa na zušľachtenie obálok kníh a brožúr, letákov a krabičiek z hladkej lepenky.

celoplosne-lakovanie
Celoplošný UV lak sa často používa na zušľachtenie obálok kníh, časopisov a letákov

Zlatým klincom UV laku je, že môžete vytvárať reliéfne štruktúry tak, aby ste dosiahli haptický 3D efekt, napr. napodobniť kôru krokodílej kože, kvapky vody či iné mikrodetaily. Parciálne UV lakovanie sa používa často na zvýraznenie určitej oblasti obrazu, loga alebo značky výrobkov.

Laminácia

leskle-laminovanie
Laminácia chráni obal pred oderom a výrazne zvyšuje odolnosť proti prerazeniu.

Ide o povrchovú úpravu krabičiek, v ktorej sa papier poťahuje tenkou laminovacou fóliou. Laminovacia fólia môže byť lesklá alebo matná.
Chráni krabice pred oderom a výrazne zvyšuje odolnosť proti prerazeniu, čo je pri krabiciach zásadná vec, pretože významnou mierou predlžuje ich životnosť.
Pri bežnom matnom alebo lesklom lamine sa na kartón alebo papier nanáša priehľadná polypropylénová fólia s vysokou priľnavosťou. Lesklá povrchová úprava zvyšuje farebný efekt, matný povrch vytvára príjemný pocit.

Metalická Razba

Krabicka-zlata-razba
Krabička na čokolády opatrená metalickou razbou (zlatá razba)

Ide o zušľachtenie tlačoviny, pri ktorej sa plocha formuje do požadovaného reliéfu alebo sa na povrch tlačoviny aplikujú metalické, farebné či holografické fólie. Razba je veľmi obľúbená u krabičiek na kozmetiku, čokoládu či luxusný tovar.

Výroba obalov