O Fachu a Juice Shope. Rozhovor s Jurajom Roháčom.

O Fachu a Juice Shope. Rozhovor s Jurajom Roháčom.

 

Už pár mesiacov je na Ventúrskej ulici v Bratislave otvorený Fach. Pod strechou jedného domu tu nájdete kaviareň, obchod s čerstvými šťavami, reštauráciu aj bar. Tlačiareň Bardejov vyrába pre Juice shop praktické kartónové prepravky, v ktorých si môžu zákazníci čerstvé džúsy pohodlne odniesť. S Jurajom Roháčom sme prehodili pár slov o tom, ako to u nich funguje.

kartonove-prepravky-fach

Juraj, predstav nám Fach. Aké sú jeho základný koncept a fungovanie?

Fach, to sú štyri prevádzky – štyri remeslá: jednou z nich je Juice shop, druhou je výberová kaviareň s pekárňou, treťou prevádzkou je bar a napokon reštaurácia. V bare sú v ponuke miešané drinky, ktoré obsahujú napríklad aj slivovicu, čo je pomerne netradičné a zaujímavé. Reštaurácia prichádza s konceptom tzv. naturálnej kuchyne, ktorá je na Slovensku tiež úplne nová a myslím, že bude pre mnohých prekvapujúca.

Juraj Roháč prevádzka Fach
Juraj Roháč: Keď je aj poriadny džús remeslo

Najskôr sme otvorili Juice shop a kaviareň, pred pár dňami už aj bar. Reštaurácia je zatiaľ v „testovacej prevádzke“.  Momentálne pripravujeme viacchodové tasting menu, ktoré bude možné ochutnávať v priebehu niekoľkých večerov. Nechávame tak zákazníkov nahliadnuť do kuchyne, kým sa reštaurácia rozbehne naplno. 

Juice shop bol jednou z prvých prevádzok Fachu. Čo ponúka a aká je tvoja úloha?

Spolu s Jankou Baluchovou máme na starosti prevádzku Juice shopu. Veľmi jednoducho povedané – nájdete u nás čerstvé džúsy a ponuku zdravých jedál. Každý deň pripravujeme a fľaškujeme čerstvé za studena lisované šťavy, ktoré si rovno môžete zobrať so sebou. Tiež u nás denne nájdete polievku a ponuku troch šalátov – jeden vždy obilninový, jeden zeleninový a jeden pripravený z tzv. pseudoobilniny, akou sú napríklad quinoa alebo pohánka.

Vaše džúsy pripravujete coldpress metódou. V čom je tento spôsob prípravy jedinečný?

Pri klasickom odšťavovaní centrifúgou, stretnete sa s ním napríklad v nákupných centrách, sa kovové čepele prehrievajú a vzniknuté teplo spôsobuje, že šťava oxiduje a stráca cenné látky.  

coldpress-metoda

Pri coldpress metóde sa zelenina najskôr postrúha, následne pod veľkým tlakom vylisuje. Nevznikajú tu bublinky, takmer žiadna pena a šťava si zachováva maximum svojej nutričnej hodnoty. Testovaním sme zistili, že džús vydrží až tri dni bez straty svojej vitality a vitamínov. Kvalita je teda naozaj výnimočná.

Ako vznikajú kombinácie džúsov, ktoré máte v ponuke?

Ja sám rád varím a intuitívne viem dať dohromady chute tak, aby spolu dobre ladili. V ponuke máme džúsy, ktorých základom sú bežné kombinácie ako mrkva a červená repa, v iných prípadoch aj zeler, špenát či citrón. Niektoré ovocie dodáva lahodnú sladkosť, iné príjemnú kyslosť alebo horkosť.

Džúsy sme nakombinovali nielen podľa chuti, ale zamerali sme sa aj na to, aby sme ľuďom dali možnosť dostať do svojho tela také množstvo a druh ovocia a zeleniny, ktoré bežne za deň neskonzumujú. To je práve listová zelenina, kel, zeler či zázvor…

 

Veríme, že šťavy majú veľký potenciál využitia, ktorý aj my stále objavujeme. Jednotlivé kombinácie fungujú, ak potrebujete nakopnúť, posilniť imunitu, bojovať proti zápalu alebo prechladnutiu. Ideálne sú pritom tzv. shoty, ktoré máme v ponuke. Koncentrované dávky tých správnych vitamínov!

Ako ľudia reagujú na ponuku džúsov a obedov? Je podľa teba potrebné robiť osvetu?

Reakcie sú pozitívne, ľudia sú radi, že sme takéto niečo priniesli. Myslím, že už sú zvyknutí, keďže v poslednom čase je celkom trendy vegánska strava. Publikum sa stále rozrastá. Najmä po dovolenkových letných mesiacoch chodí čoraz viac ľudí.  Trochu nás prekvapilo, že napriek tomu, že je už chladno, ľudia si skôr dávajú šaláty ako polievky. Páči sa im možnosť vybrať si z ponuky typovo odlišných šalátov.

Môžu si zákazníci zobrať džús aj so sebou?

specialna prepravka na 6 fliaš
špeciálny obal na šesť fliaš. perfektne sedí do ruky zákazníka.

Jasné, a nie jeden! Predovšetkým si môžu nakombinovať džúsy, ktoré chcú. V pláne máme pripravovať aj kombinácie džúsov, ktoré budú fungovať ako jednodňová očistná kúra, keď si namiesto jedla môžeš dať každé dve hodiny čerstvú šťavu. Máme na to špeciálnu prepravku na šesť fliaš. Sedí perfektne do ruky!

autor fotiek: Valentína Nídlová / GRUS GRUS