Ertlovské perníky. Rozhovor s Bibianou Ertlovou

Ertlovské perníky. Rozhovor s Bibianou Ertlovou

Pernikárstvo majú v rodokmeni. V roku 1904 sa remeslu vyučil prastarý otec a odvtedy sa posúvalo na ďalšie generácie, až kým politické okolnosti a nastupujúci socializmus súkromné podnikanie nezastavili. Tradícia však v rodine prežila niekoľko desiatok rokov a po období predaja perníkov najmä na lokálnych trhoch a jarmokoch sa podarilo vzkriesiť a znovu postaviť úspešnú rodinnú firmu a značku Ertlovských perníkov. O tom, ako sa firma znovu rozbehla, sme sa rozprávali s Bibianou Ertlovou zo štvrtej generácie Ertlovcov.

tb-rozhovor-bibiana-ertlova
Na rozhovore Bibianou Ertlovou zo štvrtej generácie Ertlovcov

Rodinný podnik ustúpil dobe a v 50. rokoch bol znárodnený. Čo vás po viacročnom odstupe nakoplo vrátiť sa k ich výrobe a predaju?

Pernikárstvo má v našej rodine tradíciu, perníky začal piecť ešte náš prastarý otec. Celé moje detstvo bolo o perníkoch a hoci sme všetci v rodine mali iné povolanie, k perníkom sme sa pravidelne vracali. Mama bola baletka, otec hudobník a osvetľovač v divadle.

Bibiana Ertlová: Perníky nás spájajú

Ja som pôvodne vyštudovala šperk v Jablonci nad Nisou, no niekoľko rokov som pracovala v oblasti marketingu. Päťkrát, šesťkrát do roka sme spolu s mamou vyrážali na jarmoky a predávali klasické zdobené jarmočné perníky. Popritom sme piekli a zdobili aj na objednávku. Takto sme fungovali asi desať rokov.

rodinna-firma-ertlovske-perniky
Pred tromi rokmi som však ako jediná pokračovateľka rodinnej tradície stála pred rozhodnutím, čo ďalej – zotrvať vo svojom zamestnaní alebo nadviazať na našu pernikársku históriu. Rozhodli sme sa skúsiť to a situácia sa vyvinula nad naše očakávania! Dnes sa výrobe perníkov opäť venuje takmer celá rodina a perníky sú to, čo nás spája.

Aké boli opätovné začiatky podnikania?

Mali sme šťastie a myslím si, že nám priala aj doba – záujem ľudí o domáce slovenské produkty v tom čase začal rásť. Predtým zákazníci prichádzali a vracali sa najmä kvôli tomu, že im perníky chutili. Dnes ich pritiahne aj to, že sú naše, slovenské. Táto zmena myslenia nám veľmi pomohla.

Bolo náročné rozbehnúť obchod?

Od začiatku mi pomáhal priateľ, ktorý sa venuje grafickému dizajnu a rieši vizuálnu stránku našich produktov. Vedeli sme, že značku chceme postaviť na histórii a osobnosti nášho deda, na ktorú sme hrdí a radi sa ňou chválime. Verím, že dizajn a obal našich perníkov je nadčasový a úplne vystihuje ich charakter a dušu.

Čo ste v začiatkoch riešili?

Samozrejme, na začiatku podnikania bola nevyhnutná menšia investícia a postupný vývoj produktu, tak aby bol predajný. Máme výborný recept, zdedený po dedovi, ale potrebovali sme vylepšiť trvanlivosť perníkov a vymyslieť praktické a funkčné balenie. Aj tu sme mali šťastie na dodávateľa – Tlačiareň Bardejov, ich ústretový prístup a spolahlivú kvalitu tlače.

obaly-ertlovske-perniky
dizajn a obalov je nadčasový a úplne vystihuje ich charakter a dušu.

Ako momentálne funguje vaša prevádzka a predaj? 

Ktokoľvek k nám prichádza, očakáva veľkú fabriku. Nájde však rodinný dom, v ktorom sídli malá ručná výrobňa. Cez rok máme sedem zamestnancov, na Vianoce približne 15, vrátane členov našej rodiny. Úlohy máme podelené tak, aby všetko fungovalo. Moja mama pečie a ako jediná aj zdobí medovníky, svokra sa venuje účtovníctvu a pomáha nám s predajom na jarmokoch, priateľ sa stará o vizuálnu identitu našich produktov a ja sa venujem obchodu a marketingu.

Predaj ertlovskych pernikov
Naše výrobky predávame celoročne v menších obchodoch a sieťach, ktoré sa zameriavajú na domáce a lokálne produkty. Nikdy sme nemali ambíciu predávať vo veľkých reťazcoch. Sme príliš malá firma, naše produkty nemajú niekoľkomesačnú trvanlivosť ani vyhovujúcu cenu.

Chodíte ešte aj dnes na jarmoky?

Nikdy sme neprestali chodiť na jarmoky. Zákazníci sú na nás už zvyknutí. Pre nás je to zároveň jediná príležitosť, pri ktorej sa stretneme s ľuďmi, získame spätnú väzbu a dozvieme sa, ako im naše perníky chutia. A kam chodievame? Na vinobranie do Pezinka aj do Modry, do Spišskej Novej Vsi, na bratislavské Vianočné trhy, do Trenčína a nevynecháme ani trhy u nás doma v Novej Dubnici či niekoľko ďalších. Vyskúšali sme si aj predaj na trhoch v nákupných centrách, ale dnes už vieme, že k našim medovníkom sa hodí zima, rukavice, teplý čaj a vianočné trhy vonku.

Ako dnes vyzerá váš sortiment výrobkov? 

Gro našej ponuky tvoria plnené perníky upečené podľa receptúry zdedenej ešte po pradedovi. Od jarmočných medovníkov sme sa chceli posunúť ďalej a vymyslieť niečo nové. Perníky plníme lekvárom a obaľujeme v kokose alebo čokoláde. Vyrábame ich celoročne a na nich stojí naša značka. K nim na Vianoce vždy pribudnú zdobené aj nezdobené perníky, perníkové cesto a už upečené perníkové pláty. Pečieme aj perníkové stromčeky a domčeky, ktoré k Vianociam jednoducho patria.

Plánujete aj nejaké novinky?

V ponuke máme aj wafličky, ktoré mama sama vyvinula, pôvodná holandská receptúra je totiž tajomstvo. Bol to z našej strany pokus, ktorý však dopadol veľmi úspešne a o wafličky je veľký záujem. Plánujeme postupne pridávať aj ďalšie výrobky, napríklad bezlepkové. Vymyslieť sa toho dá veľa, ale vývoj až k hotovému výsledku vždy nejaký čas trvá. Aj preto sa najskôr chceme sústrediť a zdokonaliť v tom, čo už robíme, a až postupne prichádzať s niečím ďalším a novým.

Realizovali sme: obal na Balíček vianočných perníkov a krabičky z natieraného papiera Magno Plus  na kusové balenie perníkov.