Ako vysekať tie správne krivky?

Ako vysekať tie správne krivky?

Všade okolo nás je množstvo produktov, ktoré prešli výsekovým strojom. Medzi najobľúbenejšie patria obaly, kartónové reklamné stojany a regály, samolepiace etikety, firemné materiály, darčekové predmety, rôzne tvarované blahoželania a pod. Jemný ohyb alebo nápaditý výsek často býva detailom, ktorý odlíši váš produkt od konkurencie. Tvarom sa medze nekladú a všetko závisí od fantázie zákazníka. Technológia využívaná pri výsekoch je pomerne jednoduchá, ale proces je celá veda a vyžaduje si kvalifikovanú prácu, profesionalitu a špecializované pracovisko.

Výseková forma – základ kvalitnej práce

Na akýkoľvek spôsob výseku budete potrebovať výsekovú formu, ktorú treba vždy vyrobiť na mieru. Zväčša sa vyrába ručne a na jej presnosti závisí kvalita výsledného výseku. Základom výsekovej formy je zhruba 15-milimetrová preglejka, ktorá musí byť za každých okolností rovná.tvarovy-vysek

Do tejto preglejky sa osádzajú sekacie, perforovacie, rezacie alebo ryhovacie nože. Nôž môže materiál preseknúť úplne, alebo len sčasti (napr. pri výrobe samolepiacich etikiet na podložke). Taktiež môže nôž vytvoriť len ryhy na ohyb papiera alebo perforáciu (napr. na neskoršie odtŕhanie pri kupónoch a darčekových poukazoch).

Drážky na nože sa do preglejky vyrezávajú dekupírovacou pílou alebo sa vypaľujú lejzrom. Tvar výseku je často nutné rozdeliť na segmenty, málokedy sa dá nôž použiť vcelku a potom len tvarovať.

vysekova-forma-tehotensky-test

Samotné výseky sa robia na výsekovom automate. Okrem dôkladne spracovanej výsekovej formy je tiež rovnako podstatná aj protitlaková doska. Archy sa vkladajú do automatu po jednom (pri priemyselnej výrobe obalov to, pravdaže, neplatí).

Tvarom sa medze nekladú, obmedzenia však áno

Hoci sa dajú vyrobiť aj veľmi zložité tvary s drobnými detailmi, nikdy nezaškodí poradiť sa s profesionálmi, ktorým výsekovú prácu zveríte. Papier poskytuje doslova neobmedzené možnosti, no vymyslieť funkčný tvar výseku alebo dômyselný skladaný papierový stojan nie je vždy hračka.

rucna-vyroba-tvaroveho-vyseku
Výseky sú ručná práca

Tvarom sa medze nekladú, obmedzenia však áno. V prvom rade si treba dávať pozor na rozloženie tvarov na archu. Každý sa snaží šetriť, kde sa dá, ale verte nám, na materiáli sa v tomto prípade naozaj šetriť neoplatí.

Vzory sa nesmú napchať jeden na druhý, určite treba medzi nimi nechať minimálne 4- alebo 5-milimetrové medzery.

Výroba obalov

Taktiež si musíte dať pozor na vzdialenosť rýh na ohyby materiálu. Minimálna vzdialenosť je 3 mm, užšie chrbty sa už nedajú kvalitne ohýbať a hrozí krčenie materiálu.

Značne ušetriť sa dá vtedy, ak sa jeden tlačový arch využije na viacero výrobkov. Túto možnosť však vždy treba prediskutovať s tlačiarňami, nie je štandardom.

Bez správnych podkladov to nepôjde

Tvary a rozmiestnenie drážok (nožov) nanesieme na dosku pomocou podkladov. V extrémne jednoduchých prípadoch stačí rozmiestnenie nožov na dosku prekresliť, ostatné tvary (ktorých je väčšina) sa na dosku prenášajú fotochemicky alebo lejzrom, čiže tlačiarňam je potrebné dodať súbory, podobne ako pri dodávaní podkladov na tlač.

Tvar výseku môžete vyrobiť v niektorom z grafických programov a následne sa obraz výseku nakopíruje lejzrom na preglejku, čím sa vytvorí drážka pre umiestnenie nožov.

Ak však chcete podklady dodať v elektronickej podobe na spracovanie v konštrukčnom programe, treba sa poradiť na formáte.

Určite sa vyvarujte postupu, že dopredu vyrobíte tlačové podklady na dosky a budete predpokladať, že výtlačky na niektorú z foriem už voľajako napasujete.

tvarovy-vysek

To sa nestane, okrem toho, že si zarobíte na zdržanie, možno bude nutné celý podklad prerobiť, lebo podľa toho vášho sa výsek nebude dať vyrobiť.

Zadávanie výseku a cena výsledného produktu

Výsek vám vyrobia v kvalitných tlačiarňach, kde stačí zadať kompletnú zákazku a kvalitatívne nároky. Ak si podklady navrhujete sami, musíte tlačiarni poskytnúť okrem tlačových podkladov aj film s obrazom výseku. Celý proces prípravy podkladov však treba dôkladne konzultovať.

A nie raz. Konzultovať treba tvar a vyrobiteľnosť výseku, rozmiestnenie vzorov na archu, termíny a cenu.

Aká je cena za výsek?

Ceny za výsek sa skladajú z ceny za výrobu formy a ceny za samotný výsek. Cena formy sa zasa odvíja od jej zložitosti. Zväčša sa vyratúva podľa dĺžky nožov, a následne navyšuje podľa zložitosti tvarov a pod.

Ak sa rozhodnete pre zapožičanie štandardnej formy, tlačiarne si zaúčtujú poplatok za zapožičanie, ktorý bude ale výrazne nižší ako cena za výrobu.

Cena za výsek a cena za predtlačovú prípravu bude porovnateľná a rozhodne nie astronomická, omnoho viac bude zadávateľa stáť potlačený materiál, pretože pri výseku sa celkovo treba zmieriť s malým využitím tlačovej plochy.

Malá rada na záver

Výber dodávateľa výseku nepodceňujeme! Výseky sú ručná práca, a preto je výsledná kvalita závisí od dodávateľovho perfekcionizmu a zručnosti. Aj zložité tvary sa dajú vyrobiť bezchybne, zúbkaté výseky rozhodne nepreberajte. Ak je konečný výrobok potrebné nejako zložito skladať, zadajte jeho konštrukciu skúsenému konštruktérovi, ktorý sa špecializuje na výrobu obalov.

Výroba obalov