9. ročník festivalu [fjúžn]

9. ročník festivalu [fjúžn]

FJUZN9_2

V apríli sa bude konať už 9. ročník festivalu [fjúžn].

Od 10. do 16. apríla 2014 organizuje Nadácia Milana Šimečku ďalší ročník najexotickejšieho festivalu u nás. [fjúžn] znamená výslovnosť anglického výrazu, ktorým sa označuje napríklad spájanie hudobných štýlov alebo pridávanie ázijských ingrediencií do európskych jedál. Od roku 2011 je to však i názov multikultúrneho festivalu predtým známeho ako Týždeň nových menšín. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu. Témou tohto ročníka budú Susedstvá.

Tak ako každý rok čaká návštevníkov pestrá ponuka podujatí – koncertov, tanečných a divadelných predstavení, filmových projekcií, diskusií, tvorivých dielní, či neformálnych stretnutí. Festival bude po prvý krát hostiť interpretov zo všetkých vyšehradských krajín a tak sa Bratislavčanom postupne predstavia Teatro Novogo Fronta a W.W.W. z Prahy (11.4. divadlo elledanse), jedna z čerstvých objavov poľskej hudobnej scény Ifi Ude (12.4. KC Dunaj) a napokon speváčka povôdom z Ghany Sena Dagadu žijúca v Budapešti (16.4. KC Dunaj). V utorok 15.4. v KC Dunaj zas uvedie Agentúra Pohoda aj v spolupráci s festivalom [fjúžn] chýrných Dub Pistols z Veľkej Británie. Horúcou festivalovou novinkou bude aj prvá Nedeľná paráda v Starej tržnici (13.4. KC Dunaj), ktorá celá bude patriť komunitám cudzincov. Domácu divadelnú scénu bude zastupovať banskobystrické Bábkové divadlo na rázcestí s inscenáciou List čiernemu synovi podľa poviedky Ireny Brežnej (14.4. A4).

Pravidelní návštevníci sa opäť môžu tešiť aj na ďalšie osvedčené podujatia ako Literárny klub (so Zvonkom Lakčevićom, 10.4. KC Dunaj), Babinec (12.4. Centrum Córdoba) či Kreatívne ráno (s Jessicou Serran, 15.4. KC Dunaj). Bohatý program je pripravený aj pre najmenších, ktorých pozývame na [fjúžn] v galérii (11.4. SNG) či S Fúziou a Fúzikom do lesa (12.4. Horáreň). Filmuchtivci si zas môžu skočiť do Kina Lumière na niekoľko distribučných noviniek: Príbeh môjho syna s Penelope Cruz v hlavnej úlohe, bulharský hit Mission London a francúzsky film Moja vlasť.

A tak ako je už zvykom pripravili organizátori aj niekoľko diskusií a ďalších sprievodných podujatí. Naladiť sa na festival môžete už v stredu 9. apríla, keď [fjúžn] navštívi Susedov na dvore. Viac informácií nájdete na www.fjuzn.sk a na facebookovej stránke festivalu.

 

 

[fjúžn] Poznáte svojich susedov? from [fjúžn] on Vimeo.