Konštrukcia obalov podľa požiadaviek zákazníka

Konštrukcia obalov podľa požiadaviek zákazníka

Pri nárvrhu konštrukcie obalov často riešime aj špecifické, alebo neštandardné zadania. Prácu nám uľahčuje profesionálny konštrukčný softvére ArtiosCAD v ktorom dokážeme vytvoriť úplne individuálny produkt a vyhovieť tak aj tým najnáročnejším požiadavkám.

ArtiosCAD je svetovo najpopulárnejší konštrukčný softvér pre obalový dizajn s množstvom špecializovaných nástrojov navrhnutých špeciálne pre konštrukčné riešenia obalov, vývoj produktov a virtuálnych prototypov.

O tom ako ArtiosCAD zvyšuje produktivitu našej spoločnosti je aj nasledujúci rozhovor, ktorý bol publikovaný na stránke polygrafia-fotografia.sk. S dovolením autora rozhovor prinášame aj na náš blog.

TB_konstrukter2
Konštrukcia obalov ArtiosCAD

Bardejovská tlačiareň investuje do výroby obalov

„Zákazník si zaslúži komplexný prístup. Vytvoríme mu konštrukciu obalu priamo podľa jeho predstav a požiadaviek,“ Karol Dvorčák, majiteľ spoločnosti TB-TLAČIAREŇ BARDEJOV, spol. s r. o.

Aký podiel tvorí výroba obalov z celkového objemu výroby bardejovských tlačiarní?

Výroba obalov tvorí dlhodobo značnú časť výroby a dominuje celkovému smerovaniu firmy. Keďže sa venujeme spracovaniu vlnitej aj hladkej lepenky, máme otvorené možnosti pre klientov s najrôznejšími požiadavkami a dokážeme im dodať spotrebiteľské aj transportné balenia pre ich produkty.

Navyše okrem flexotlače disponujeme aj ofsetom. Časť našej výroby sa teda sústreďuje aj na výrobu manuálov, príbalových letákov, prípadne publikácií s väzbou V1 a V2.

Výroba obalov

Ako ste vytvárali návrhy a konštrukčné riešenia obalov predtým, než ste investovali do profesionálneho programu Esko ArtiosCAD?

Vždy sme sa museli nejako vynájsť. Jednoduchšie konštrukčne riešenia sme si navrhovali sami vo vektorových editoroch, raz to bol Corel Draw, inokedy Adobe Illustrator, podľa situácie. S tými náročnejšími nám pomáhal náš dodávateľ výsekových foriem, niekedy sme mu dokonca museli poslať aj originálnu krabičku, aby si dokázal zhotoviť dáta.

navrh-obalov
Návrh konštrukcie obalu

Prečo ste sa nakoniec rozhodli pre profesionálny program, čo od toho očakávate a čo vám toto rozhodnutie zrejme prinesie?

Obaly z hladkej a vlnitej lepenky vyrábame už celé roky a fakt, že sme si návrhy nemohli robiť sami nás jednoducho trochu obmedzoval. Ten prvok vo výrobnom procese chýbal. Vo výrobe sa často robia zmeny na poslednú chvíľu, pričom nejde len o zmeny rozmerov krabičiek, často sa mení typ a voľba materiálu, čo môže zasadne ovplyvniť konečnú kvalitu. Navyše vlastnou prípravou dát pre výsek sa zjednodušila aj komunikácia medzi grafikom a klientom, resp. s jeho dodávateľom grafických výstupov.

Vyhotovené dáta využívate na výrobu výsekových foriem (alebo aj na niečo iné?), ktoré slúžia k výseku vytlačenej produkcie?

ArtiosCAD má mnoho užitočných funkcií, ktoré uľahčujú život aj obchodnému oddeleniu. Dá sa v ňom napríklad nastaviť cena výsekovej formy, spotreba materiálu, rozmiestnenie krabičiek (úžitkov) na tlačovom hárku, ale aj databáza štandardných typov podľa noriem FEFCO a ECMA. Vo veľkej miere to zjednodušuje vytváranie cenových ponúk, vytváranie náhľadov pripadne aj výrobu vzoriek.

Máte po kúpe lepičky (spoločnosť počas roka investovala do lepiacej linky obalov) ambíciu ďalej rozširovať vaše vybavenie, alebo ste s modernizáciou softvérových riešení načas skončili? Čo si viete predstaviť ako ďalšiu investíciu?

Rozhodne by sme radi investovali do výroby vzoriek. Klienti majú vysoké nároky a vyžadujú dôkladnú prípravu ich projektov. Uvažujeme nad kúpou rezacieho plotra na výrobu vzoriek a malosériovej výroby krabičiek z rôznych typov materiálov – od hladkej lepenky až po pevne vlnité lepenky.

Pripravil: František Martančík